Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

Solucanların kaçmaması için nasıl bir önlem alabiliriz?

Solucanların kaçmaması için nasıl bir önlem alabiliriz?

Solucanları yeni edindiniz ve ilk hafta bazıları kaçma girişiminde bulunuyorsa bu fazla sıkıntı  yaratacak bir durum değildir, sadece yeni ortamlarına alışmaya çalışıyorlardır. Fakat kırmızı kaliforniya solucanlarının hepsi kaçma girişiminde bulunuyorsa işte bu durum ciddi ve acilen çözüm bulmanız gereken bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. Solucanların besleme kabından kaçma girişiminde bulunmalarının en önemli sebebi onlara vermiş olduğunuz mamanın zararlı etkilerinden kaynaklanabilir, yani vermiş olduğunuz organik atık daha çürümeye başlamamış yada asit içeren bir atık ise bundan dolayı solucanlar bulunduğu ortamdan kaçmak isteyebilir. Solucanları beslediğiniz mamanın fermente olması, yani çürümeye başlamış halde verilmesi önem arz etmektedir. Ayrıca solucanlara verdiğiniz organik atığın salgılamış olduğu aşırı ıslaklık sebebiyle de solucanlar bulundukları kaptan kaçmak isteyebilir. Solucanların bulunduğu ortam nemli olmalıdır, fakat mamayı elinizle sıktığınızda su damlamaması gerekir. Fazla nemli ortamda solucanlar boğulabilir ve bu yüzden kaçmak isteyebilirler. Bu durumda acilen solucan kabınızın yatağını değiştirmeli yada solucan yatağınıza gazete kağıdı yada karton ilave ederek aşırı ıslaklığı almak gerekir.

Solucanları ilk aldığınız zaman yerlerine alışana kadar biraz fazla hareket edebilirler ve sizde onları sık sık karıştırarak rahatsız ederseniz yine kaçma girişiminde bulunabilirler. Hobi tarzında solucan kaplarından solucanların kaçabileceği yer; havalandırma delikleri olacaktır, fakat buralardan kaçma eğilimini engellemek için oralara sineklik tarzı ince tül ile hava almalarını engellemeyecek şekilde kapatabilir ve buna engel olabilirsiniz. Ayrıca solucanlar ışıktan korktukları için ilk birkaç gün sürekli ışık tutulmamalı ve rahatsız edilmemelidirler.

Bir solucan gübresi üretim kutusunda solucanlar bazen kaçmaya çalışır. Eğer sadece bir veya iki maceracı solucan ise, endişelenmeniz gereken çok şey yok demektir. Fakat birden fazla solucan besleme kabınızın  üst kısmında, hava kanallarında  sıkıştığını veya tırmanmakta olduğunu görürseniz, bir şey yanlış olabilir. Solucan kabınız dan solucanların neden kaçmaya çalıştıklarını ve bununla ilgili neler yapabileceğinizi öğrenelim.

Oksijen Yetersizliği:

Solucanlar derileri ile nefes alırlar. Yeterli havası yoksa, kutuyu terk etmeye çalışacaklardır. Oksijen yetersizliğine neden olabilir:

  • Çok ıslak mama
  • Aşırı besleme
  • Yetersiz havalandırma
  • Üstlerine dökülen malzeme

Aşırı besleme olup olmadığını kontrol etmek için solucan besleme kutusunu biraz karıştırın. Solucan kabında sindirilmemiş çok miktarda yiyecek var mı? Fazla varsa fazla olan kısmı çıkarabilirsiniz. Solucan kabınızın havalandırma deliklerini kontrol edin yeterli havalandırma deliği yoktur veya delikler engellenmiştir. Solucan kabınıza solucanları koyarken onları yatakların üstüne koyun.Onların kendi yollarını kazmalarına izin verin. Oksijen sağlayan küçük tüneller inşa ederler.

Aşırı Nem

Solucan Besleme kabınızda ki mama çok ıslak olursa, solucanlar boğulmaya başlayacaktır. Tehlikeden uzaklaşmaya çalışabilirler. Bu ayrıca solucan besleme kabınızda kokuya sebebiyet verebilir.

Solucanlara verdiğiniz mamayı elinizle sıkarak kontrol edebilirsiniz, su çıkarsa, verdiğiniz mama çok ıslaktır. Sadece elinizi biraz ıslatması yeterli olacaktır.

Islak kutunun sudan arındırılması için, kuru  malzemeler eklenmelidir. Parçalanmış renksiz gazete yada  kıyılmış karton ekleyebilirsiniz . Nazikçe ekleyin ve karıştırın. Fazla Nem sorunlarının önüne geçmek için  için Kavun veya karpuz gibi fazla ıslak, özensiz yiyecekler eklemeyin.

Son Değişiklikleri Kontrol Edin

Soruna neden olabilecek en son yaptığınız değişikliğe bakın. Yeni yatak malzemeleri mi? Yeni gıdalar? Mümkünse son değişikliği tersine çevirin ve solucanların normale dönüp dönmediğine bakın.

Solucanlar hala kaçmaya çalışıyor ise, çim kupürleri içeren azotlu yiyeceklerden kaçının. Ayrıca asitli gıdalardan (domates, soğan, ananas,portakal,mandalina ) sakının.

Bazen insanlar solucanlarını beslemeyi unuturlar. Tatile gittiğinizde, meyve sebze atıklarınızı buzdolabında veya dondurucuda saklayın. Bir arkadaşından solucanları haftada iki kez beslemesini isteyebilirsiniz.

Yeni yavru Solucanlar

Parçalanmış siyah/beyaz gazete

Parçalanmış karton

Samanla karıştırılmış fermente hayvan gübresi

Kurutulmuş yapraklar

Tehlikeli Yatak Malzemeleri

Taze ot ve gübreler

Aromatik yapraklar (narenciye,defne,okaliptüs,meşe,siyah ceviz ve çam vb) kullanılmamalıdır.

Kaliforniya Solucanı için hazırlamış olduğunuz kabın çok ıslak olması. 

Kırmızı kaliforniya solucanları aşırı nemli veya verdiğiniz yiyeceklerin su içeriğiniz fazla olmasından dolayı rahatsız olurlar ve bulundukları ortamı terk etmek isteyebilirler bu yüzden verdiğiniz yiyeceklere özellikle karpuz kavun gibi su oranı yüksek olan yiyeceklere dikkat etmelisiniz. İkinci olarak kırmızı kaliforniya solucanlarını ilk olarak yaşam alanlarına koyduğunuzda yatak malzemesinin önemi fazla sıvı içeren yiyecekler verdiğinizde yatak malzemesinin bu sıvıyı çekmesi açısından önem arz etmektedir.

Kaliforniya Solucanı için hazırlamış olduğunuz kabın çok kuru olması.

Kırmızı kaliforniya solucanlarının yaşam ortamının çok kuru olması solucanlara zarar verip ölmelerine neden olabilir ,bu yüzden solucan kabınızda ki ortamın solucanları beslediğiniz yiyecekleri avucunuza aldığınızda ne su damlayacak kadar çok nemli nede elinizi ıslatmayacak kadar kuru olmalıdır. Elinizi ıslatacak kadar nemli olmalıdır.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.