Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

Solucanların Düşmanları

Solucanların Düşmanları

ÇIYANLAR VE KIRAYAKLAR:

Avlarını kafalarının ön kısmındaki uzun dişlerle yakalarlar. Solucanlarla beslenirler.Çok hızlı hareket eden gece avcılarıdır. Ne zaman görürseniz solucanlarınızdan oldukça uzağa götürmeniz gerekir. Genellikle solucan çiftliklerinde az sayıda görülürler.

GEKO (EV KELERİ):

Ülkemiz gibi sıcak iklimlerde yaşarlar. Boyları 10cm de fazla olmayan bu vahşi avcılar genellikle insanlara ve solucanlara zarar vermezler. Sistemdeki meyve sineği,sivri sinek ve diğer küçük böceklerle beslenirler.

Utangaç olan bu canlı rahatsız edildiğinde genellikle bulunduğuı mekanı terk eder.

TESBİH BÖCEĞİ ÖRÜMCEĞİ:

Bilimsel adı Dysdera Crocata olan tesbih böceği örümceği sistemdeki tesbih böcekleriyle beslenen renkli bir örümcek türüdür.

KIRMIZI AKAR (MAYT):

Solucan yataklarında en çok avlanan avcıdır. Boyutları mikroskobik toz akarlarından, büyük kırmızı maytlara kadar değişir. Solucan çiftliklerinde sadece 3 türünü gözle görebilirsiniz. Beyaz,kahverengi ve kırmızı. Beyaz ve kahverengi olan maytlar sayısı çok artmadıkça solucanlarınız için sorun değildir. Ancak kırmızı olanlar solucanlara saldırırlar. Bunlardan kurtulmanın en etkili yolu lehim lambasıyla yakmaktır.

KUŞLAR:

Kuşların solucanları ne kadar sevdiğinden bahsetmemize gerek yok.Kapalı alanlarda bulunmasalarda dikkatli olmak gerek

FARE:

Farelerde solucanla beslenirler. Eğer yatağınıza dadanmış bir fare varsa bunnunla fiziksel kapanlarla yada fare ile beslenmeye alışmış kedi ilşe başetmelisizniz. Solucan kasalarına yada yakınlarına kimyasal zehir koymamanız gerektiğinizi biliyorsunuzdur. 

SALYANGOZ:

Salyangozlarda solucanla beslenmeyi severler. Gördüğünüz takdirde elle uzaklaştırmanız kafi olacaktır.

KARINCALAR:

Binlerce türü olan karıncalara bir kaç türü hariç solucanlarınıza zarar vermezler. Tabi Halıcı Karıncalar ve Kırmızı ateşl Karıncası hariç Eğer tam fermente olmuş mama kullanırsanız solucan yataklarınıza gelme gereksinimi duymazlar. Ancak sizde favori yiyeceği almaya geldiyse ya aldıklarına göz yumacaksınız. Ya da etrafa mısır unu dökerek kraliçe karıncanın şişerek ölmesini sağlayıp yuvanın dağılamasını sağlayacaksınız.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.