Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

Solucan Uretimi ve Degerle

Solucan Uretimi ve Degerleri

Soluk kırmızı bahçe solucanına genellikle "doğanın pulluğu" denir. Bunun nedeni, bir solucan yumuşak toprağa başının ucuyla itmesidir.  Toprak zorlaşırsa, solucan yol boyunca yiyor, birkaç metre derinliğinde birbirine bağlanmış yuvalar yapıyorlar. 

Solucanlar fiziksel ve kimyasal değişikliklere karşı çok hassastırlar ve kimyasal gübreuygulamasından kaynaklanan tuzlu koşullardan kaçarlar, bu nedenle organik gübrelere yapışırlar. Bir solucan beslenirken, organik madde vücudundan geçer ve granüler karanlık dökümler olarak atılır. Bir solucan günlük ağırlığı dökme olarak üretir. Solucan dökümleri, aksi takdirde bitkiler için kullanılamayan besin maddeleriyle zengin, harika bir gübredir. 

Soğuk havalarda, toprak araştırması olgun ve genç solucanların yanı sıra yumurtalara da dönüşecek. İlkbaharın sonuna kadar, çoğu solucan olgunlaşır. 

Sıcaklıklar arttıkça aktivite yavaşlar; Birçoğu yumurta bırakıp ölür. Yaz ortasında, çoğu solucan çok genç veya yumurta kapsülleri tarafından korunmaktadır. 

Hava soğuduğunda, genç solucanlar ortaya çıkıyor. Islak havayla aktifleşirler, yeni yuvalar yapar, ekstra yiyecekler yiyerek solucan dökümünü azaltırlar. Yumurtlama yumurtaları tekrar oluşur. Toprak nemli kaldıkça aktivite devam edecektir.

nefes almak için devam eden cilt nemlerine ihtiyaç duyarlar ancak durgun veya kontamine su onları yuvalarından zorlar. Toprak solucanları,  yavaş yavaş donan topraklarda hayatta kalabilir, ancak ani dondurma onları öldürebilir.

Vermikompostlama, gıda atıklarını ve diğer organik maddeleri besin maddesi dolu bir toprak takviyesi haline getirmek için solucanlar, genellikle kırmızı solucanlar kullanan bir süreçtir. Evdeki yiyecek ve bahçe parçalarını küçük bir ölçekte kompostlamak oldukça etkili ve verimli bir yoldur. Bahçende kullanmanız, bitkiler için daha fazla besin, daha iyi toprak drenajı ve geliştirilmiş toprak yapısı ile sonuçlanır.

Canlılar gibi, organik maddeleri parçalayan bakteriler ve kompost ekosistemini oluşturan diğer canlıların havaya ihtiyacı vardır. Kompost bilim insanları, kompost yığınlarının havanın gözenekliliğe ihtiyacı olduğunu söylüyor - havanın havaya taşınması kabiliyeti.Gözenekliliğin kabarıklık açısından düşünülmesine yardımcı olur. Havayla dolaşmak için kabarık bir yığın bol boşluklara ya da gözeneklere sahiptir. 

Kompost mikroplarının da doğru miktarda suya ihtiyacı vardır  . Çok fazla nem hava akışını azaltır, sıcaklıkların düşmesine neden olur ve yığının kokusunu almasına neden olur.

Organik maddeyi parçalayan mikroplar bir enerji kaynağı olarak karbon kullanırlar. Yüksek karbon içeriğine sahip bileşenler genellikle kuru, kahverengi veya sarı renktedir. En yaygın karbon bileşenler  yapraklar , saman ve mısır saplarıdır.

Mikropların küçük bedenlerini oluşturan proteinler için azot gerekir. Azot içerenler genelde yeşil, nemli bitki örtüsü, örneğin yaprak veya hayvansal yan ürünlerdir, örneğin gübre. Bu maddeler yeşiller olarak adlandırılır, ancak gerçekte bunlar arasında yeşil, kahverengi ve bütün renkler olabilir.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.