Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

Solucan gubresinin Faydalari

Solucan gübreleri enzimler, yararlı bakteriler ve humus içerirler. Tuz içermezler tavuk gübresi gibi bitki yakmazlar. Bir bakıma solucan gübreleri bir bitkinin ağır metallerinin alımını ve topraktan fazla aside veya alkaliliği hafifletir. Azot , fosfor ve potasyum bakımındna zengin organik suda çözülür bir gübre sağlarlar. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve diğer mikro besin kaynağı bulunur. Sebze ve meyvelerinizi bahçenize eklemediğinizde toprağın verimini arttırır. Solucanları beslerken et ve süt ürünleri yağlı şeylerden kaçının . Kötü koku alacaklar ve kemirgenleri ve sinekleri cezbedecektir. Solucan Nasıl beslenir isimli makalemizi incelerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Vermis , "solucanlar" için kullanılan eski Latince kelimedir, bu yüzden Vermikomposting aslında organik maddenin solucanlar tarafından parçalanmasıdır. Başka bir deyişle, "Solucan Kompostlama". Solucanlar hem büyüleri hem atık maddeleri hem de topraklarda, "besikompost" olarak adlandırılan besin açısından zengin, organik gübre üretiyor.

Vermikomposting , bahçıvan tarafından kullanılmak üzere sebze ve yiyecek parçacıklarının yanı sıra bahçe atığının yüksek kaliteli kompost ve toprak kremi haline dönüştürülmesinin kolay fakat oldukça yavaş bir yoludur. Solucanlar kullanmanın diğer bir avantajı, solucanlar bol miktarda bulunur (kare başına 20 ila 50), kokusuz, hastalıksız ve doğru koşullar göz önüne alındığında tüm yıl boyunca çalışmaktadır. Sonra, vermicomposting, atık suyun biyolojik olarak dönüştürülmesiyle sonuçlanan iki yararlı ürün olan "solucan biyokütle" ve "vermikompost" ile sonuçlanır.

 

 

Vermikompost, sadece solucan dökümlerini değil aynı zamanda ayrışma aşamalarını içeren yataklama materyalleri ve organik atıkları da içermektedir. Ayrıca çeşitli gelişim aşamasındaki solucanlar ve kompostlama işlemi ile ilişkili diğer mikroorganizmalar da vardır.

 

Ev bahçesindeki kurdular genellikle çevre toprağa nazaran 5-11 kat daha fazla azot, fosfor ve potasyum içerirler. Solucanların bağırsak yollarındaki salgıları, solucanlardan geçen toprakla birlikte, besin maddelerini daha konsantre hale getirir ve mikro besin maddeleri de dahil olmak üzere bitki alımına elverişli hale getirir.

 

Yeraltı solucanları, kahve alanları, çay poşetleri, sebze ve meyve atıkları, toz haline getirilmiş yumurta kabuğu, çim kupürleri, gübre ve kanalizasyon çamuru gibi her türlü yiyecek ve avlu atıklarını tüketirler. Zararlıları, sarımsak, soğan ve baharatlı gıdaları çekebilecek kemikler, süt ürünleri ve etlerden kaçının. Sınırlı miktarda narenciye ilave edilebilir, ancak çok fazla miktarda komposto çok asidik hale gelebilir. Kompost, mümkünse sırasıyla 7.0 ve 6.0'daki üst ve alt sınırlarla birlikte 6.5 pH'ta muhafaza edilmelidir. Aşırı asitli kompost, ezilmiş yumurta kabukları eklenerek düzeltilebilir.

 

Solucan depolarına kimyasallar (böcek ilacı da dahil), metaller, plastik, cam, sabun, evcil hayvan gübreleri ve zakkumlar veya diğer zehirli bitkiler veya insektisitlerle püskürtülmüş bitkiler eklemekten kaçının.

 

Solucanlar geniş bir sıcaklık aralığında (40-80 ° F) hayatta kalabilirler, ancak gıda atıklarını 55-77 ° F'lik bir optimum yatak sıcaklığı aralığında üretirler ve işlerler. Solucanlar asla donmama izin verilmemelidir. Dışarıda tutulan kutular, solucanları dondurmaktan korumak için kışın saman ile izole edilmek zorunda kalabilirler. Taşınabilir kutular, sıcak tutmak için garajda kışın sıcak su ısıtıcısı ile muhafaza edilebilir.

 

Depo içeriği nemli olmalı fakat batırılmamalıdır. Yağmur damlasına bir çatıya atmaya izin vermeyin. Bu solucanlar boğulmasına neden olabilir. Sıcak yaz havasında kurumanın kurumamasını sağlamak için maruz kalan bölgelerde bir saman örtüsü gerekebilir.

 

 

Komposto ve Solucanları Toplamak

 

Solucanları bitmiş kompostlardan ayırmak için üç temel yol vardır. Bunun bir yolu, bitmiş kompost ve solucanları depoya koymanın bir tarafına taşımak ve yeni yatak malzemesi ve gıda atıklarını diğer tarafa eklemektir. Bitmiş komposttaki solucanlar, taze yiyecek atıklarıyla birlikte yeni yataklara geçmelidir. Bitmiş kompost daha sonra çıkarılabilir.

 

Solucanları kaldırmanın ikinci bir yolu, 3/16 inçlik örgülü tabanla 2 × 4'lük küçük bir hasat makinesi çerçevesi inşa etmektir. Solucan kompostosunu çerçeveye yerleştirin ve solucanları çıkarın. Kompostun daha büyük parçaları, yatak takımları ve solucanlar için yeni bir yığın haline getirilebilir.

 

 

 

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.