Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

Solucan Gubresi Nedir

Bu Makalemizde  solucan gübresi nedir, solucan gübresi nasıl üretilir, solucan gübresi tesisi nasıl kurulur sorularına cevap bulacağız. . 

toprak altında bizim için çalışan boyları 25-100 mm arasında değişen, 0,40 – 1,5 grm ağırlığa ulaşabilen, kendi ağırlığının %50si kadar solucan gübresi üreten 3-5 yıl yaşayabilen sevimli minik canlılardan bahsedeceğiz.

Solucanlar, geniş bir sıcaklık aralığında yaşamlarını sürdürebilirler. Onlar için en ideal sıcaklık 15 °C ile 25° C dir. İçinde yaşadıkları gübrenin içindeki sıcaklık ortam sıcaklığından her zaman birkaç derece daha düşüktür. Aktiviteleri 10° C nin altında yavaşlar. Solucanlar, nemi severler. Deri solunumu yaparlar ve nem de bu yüzden önemlidir. Solucanlar da tıpkı bizler gibi oksijene ihtiyaç duyarlar. Oksijen tüketip karşılığında karbondioksit üretirler. Solucanların gözleri de yoktur; dolayısıyla da göremezler. Fakat ışığa karşı duyarlı oldukları için mümkün olduğunca ışıktan kaçarlar. Bu nedenle gündüzleri bulundukları gübrenin içinde kalırlar. Geceleri solucanların yem olmaması içinde o alanda ışıklandırma yapılması gerekmektedir.(bu bir istisnadir)EISENIA FETIDA  Türü solucanlar yuva veya yataklarini hic bir sekilde terk etmemektedir,ciftlesme dönemi haricinde,veya mama kalitesinin iyi olmamasindan dolayi,Diger tür solucanlarin yuvasindan cikmamasi icin mutlaka isiklandirma gerekmektedir,bu nedenden dolayi solucan alirken dikkat etmeniz gereken temel konulardan birirdir..

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.