Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

Solucan Beslerken Dikkat edilmesi gerekenler

 

-Tuzlu, asitli ve yağlı yiyecekler vermeyin.
-Et ve süt ürünleri vermeyin.
-Salata atıkları (tuzlu ve yağlıdır).
-Portakal, mandalina ve limon gibi meyveler asitlidir.
-Soğan, sarımsak aşırı koku yapar ve uygun değildir.

Solucanlar Nasıl beslenir?

-Çay posası,
-Salata için yaptığınız ön hazırlıkta çıkan mutfak atıkları (marul, roka,  havuç vs),
-Asit içermeyen meyve ve sebze atıkları (ıspanak, lahana, elma, armut veya muz kabukları vs),
-Yumurta kabukları (parçalanmış, kıyılmış veya öğütülmüş)
-Kısaca asit, tuz ve kimyasal içermeyen her türlü organik atık solucanlar için besindir. Tüm bu atıkları yemeklik soğan doğrar gibi küçük parçalara ayırmanız iyi olur. Hatta biraz daha büyük olabilir.

En sevdikleri besinler ise çay posası, muz kabukları ve marul, lahana, ıspanak gibi yapraklı bitkilerdir. Çay posası bol miktarda verilebilir ve sıkıntı yaratmaz.

Tüm bu atıkları yemeklik soğan boyutuna getirip, 5-7 gün bekletip solucanlara verebilirsiniz.

Not: Çay posası %80 nemli bir şekilde 15 gün beklemeden solucanlara verilmez. Bekleme süresinde karıştırmaya gerek yok. Hazır olduğunda çay kokusu yok olur. İç kısımlar yağlanmış gibi olur. Yüzeyi küflenebilir. Sorun olmaz.

Önemli: Mama hazırlarken hammadde olarak çay posası kullanıyoruz. Hazırladığınız karışımın içinde mutlaka bol miktarda çay posası olmalıdır.  İdeal karışım oranı %70 çay posası %30 evsel atıklar. Mamanın içindeki çay posası miktarı %50’den aşağı düşmediği sürece sorun olmaz.  %100 çay posası bile verebilirsiniz. 

 

Örnek; Marul, muz, havuç ve yumurta kabukları gibi tüm atıkları bir kapta 5-7 gün boyunca bekletin. Daha sonra bunları 15 gün beklemiş çay posası ile karıştırıp solucanlara verebilirsiniz.

Evsel atıklar, ağzı açık poşet içinde, plastik ya da ahşap bir kap içinde bekletilebilir. Tamamen çürümelerini istemiyoruz. Sadece ayrışma sürecini hızlandırmak için 5-7 gün bekletiyoruz. Sonuçta bu tür yeşil atıklar zaten çok kısa zamanda çürümeye başlar. Eğer atıklar koku yapıyor yada sinekleri çekiyorsa, sadece 3-5 gün beklettikten sonra solucan besleme kabına koyun ve üzerini kenarda 15 bekletilmiş çay posası ile örtün. Böylece yeşil atıklar altta kalacağı için koku ve sinek olmaz.

Beslemeyi çok fazla yapmayın. Solucanlara 3-5 gün yetecek kadar besin verirseniz çok daha iyi olur. Böylece verdiklerinizi sürekli tüketirler ve kabınızın etrafında sinek ve koku oluşmaz. Ortalama olarak 3-4 parmak mama takviyesi yapmanız yeterli olacaktır. Besinleri tükettiklerini üst kısmın demlenmiş pilav görüntüsü almasından anlayabilirsiniz.

– Solucanların fazla ışık almayan ve doğrudan güneş görmeyen bir alanda barınmalarını sağlayın.

– Ortam sıcaklığı ortalama 20 derece olursa üreme ve beslenme sürekli devam eder.
– Nem ortalama %80 oranında olmalıdır. Çok ıslak olmayacak, ancak kuru da olmayacak. Islak sünger kıvamı iyidir. Solucanlara vereceğiniz mamayı avucunuza alıp sıktığınızda su çıksın ama damlamasın.
-Solucan besleme kabına özellikle sıcak havalarda nem gerekebilir. Gün içerisinde bir defa kontrol ederek nem oranına bakın. Eğer kompost yeterli neme sahip değilse az bir miktar su püskürtebilirsiniz.
– Besleme kabının mutlaka oksijen alması gerekir.

Solucanlara sadece mutfak atıkları vermek zorunda değilsiniz. Çim, dut yaprağı, kuru yemiş kabukları, ince saman, kıyılmış karton parçaları gibi atıklarda uygundur.

Solucanları size zaten bir miktar kompost içinde gönderdiğimiz için yatak hazırlamanıza gerek yoktur. Doğrudan geldikleri kompost ile birlikte besleme kabına bırakmanız yeterlidir.

Solucan gübresini hasat edeceğiniz zaman kabı uygun bir yere dökerek solucanları ayırabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise en üst kısma solucanların geçebileceği boyutta deliklere sahip bir file sermek ve bunun üzerine mama koyarak filenin üzerinde toplanmalarını sağlamaktır. Böylece file ile birlikte solucanları dilediğiniz alana aktarabilirsiniz. Geriye kalan kısım ise solucan gübresidir.

Dilerseniz solucan besleme kabını çok katlı yaparak hasat işlemini solucanları hiç rahatsız etmeden yapabilirsiniz. Çok katlı solucan kabını nasıl yapacağınızı buradaaçıkladık.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.