Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

PERİONYX EXCAVATUS

 

Mavi solucan

Mavi solucanlar çok hızlı üremektedirler. Yumurtadan(cocon) bir kez çıktıktan sonra iki aydan daha kısa bir zaman içinde cinsel erişkinliğe erişmekte ve üreyebilmektedir. İdeal koşullar altında erişkin mavi solucanlar, her birinden bir yavru solucan çıkan, haftalık olarak yaklaşık 19 kokon üretmektedir. Bunlar sadece temel yönergelerdir ve üreme oranlarını etkileyen birçok faktör söz konusudur. Bu faktörler arasında besin kaynakları, ısı ve nem koşulları yer almaktadır.

Mavi solucanlar en iyi performanslarını 21 C – 26 C aralığındaki sıcaklıkta göstermektedirler. Hawaii Üniversitesinin raporuna göre mavi solucanlar 7.2 C sıcaklığa kadar olan ısıda yaşayabilmektedirler, fakat yine de eğer mavi solucanlara büyük maddi yatırım yapmışsanız, sıcaklığı bu seviyeye kadar düşürmemenizi tavsiye ederiz. Bu şu demektir, soğukluk toleransının mavi solucanlarının güçlü bir uyum özelliği olduğu hâlâ düşünülmemektedir. Eğer mavi solucanları tropik bölgelerde kullanıyorsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Ancak solucan üretim tesisiniz eğer kuzey bölgelerinde ise, herhangi bir ısıtma sistemi kullanmıyorsanız ve mavi solucanlarınız dış mekanda tutulacak olursa ölebilirler.

Mavi solucanlar tropikal kökenli olmalarına rağmen, yine de onların güneşten korunduğundan emin olmalısınız ve sıcaklık 30’lara eriştiğinde, onlara bol gölgeli bir ortam sağlamalısınız. Mavisolucanların, eğer sistem koşulları istedikleri gibi değilse, sistemden kaçmak gibi bir eğilimleri vardır. Burada bahsedilen şey bir düzine solucanın sistemden dışarı kaçması değil, yüzlercesinin birden kaçmasıdır.

Bazı solucan üretim tesislerinde sahipleri mavi solucanların kurak koşulları, kırmızı solucanlara göre daha fazla sevdiğini belirtmektedir. Büyük bir solucan dağıtıcısı (worm distributor) kırmızı solucanlar için daha nemli bir ortama ihtiyaç olduğunu, ancak mavi solucanın ise daha kuru bir ortamda rahatça yaşayabildiğini belirtmektedir. Ancak siz yine de mavi solucanlar için, aynen kırmızı solucanlarda olduğu gibi bir nem düzeyini her zaman için mümkün kılın. Çünkü solucan kabında belli bir nem düzeyinin korunması hem yataklama malzemesinin hem de vejetatif atıkların mikroplar tarafından doğal olarak parçalanması için gereklidir. Solucanlarının mamasının  lapamsı kıvam ve mikroplardan oluşan bir diyet olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Mavi Solucanların Dezavantajları

Burada, yukarıda da kısmen bahsedilen olası diğer dezavantajlarını bir kenara bırakacak olursak, en önemli olumsuzluğu lüzumsuz derecede gezgin bir solucan olmasıdır. Bu gezmeyi sevme özelliği onun ilk bakışta avantaj gibi görünen iştahlı olma özelliği ile birleştiğinde durum çok daha sıkıntılı bir hâl almaktadır.

, normal koşullarda herhangi bir solucan kadar ışığa karşı duyarlı olan mavi solucanın, aşırı iştahı nedeniyle ışığın itici etkisini hiçe saydığını görebilirsiniz. Solucan iştahı nedeniyle ışığı önemsemiyor ve yemeğe saldırıyor.

Bu işin kötü tarafı, solucanın aklına bir kez gezmeye çıkma fikri girmeyiversin, şartlandırma için kullandığınız ışığın hiç bir etkisinin olmadığını fark edeceksiniz; bunu neticesinde bir gecede veya sabah kalktığımızda solucanlarınızın yüzlercesini duvarda veya tavanda görebilirsiniz.

Mavi solucanın bir diğer takma adı da “Diken Kuyruk” (Spike Tails) olarak bilinir. Bunun nedeni kuyruk kısmında yer alan keskin dikensi yapıdır, ve mavi solucan yetiştiren çoğu masum solucan gübresi üreticisinin parmakları, eğer solucana çok yakından temas edecek olurlarsa acımasızca kesilebilmektedir.

Gerçekte bu durumun asıl nedeni büyük olasılıkla mavi solucanlarının çivi şeklinde olan vücut yapılarından kaynaklanmaktadır. Bu solucanlar, diğer gübre solucanlarıyla karşılaştırıldığında ince ve sivri olma eğilimindedir. Diğer bir anahtar özellik ise clitellum halkalarının konumudur kırmızı solucanlara göre clitellum mavi solucanların ağız kısmına çok daha yakın bir noktada yer alır.

Mavi solucanlar yılardan beridir, solucan çiftliklerinin “zararlı solucanı” olarak da anılmışlardır. Sıcak havalarda mavi solucanlar zaman zaman Kırmızı Solucanların yataklarını istila edebilmekte ve kendi nüfuslarını oldukça hızlı bir biçimde arttırmaktadırlar.

Mavi solucanlar sadece sıcaklık değişikliklerine karşı kötü bir tolerans sergilemekle kalmaz, aynı zamanda solucan kabındaki çeşitli dalgalanmalara, yükleme-boşaltmalara veya sistemdeki kesintilere pek fazla toleransı olmayan tropikal bir türdür.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.