Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

Organik Gübre hakkinda Genel bilgiler

Vermikompost genellikle kırmızı solucanların ve diğer yer solucanlarının kullanıldığı bir kompostlama işlemidir, solucanların faaliyeti sonucunda çürüyen sebze artıkları, bitkiler, gıda atıkları, sığır gübresi ve solucan gübresi içeren heterojen bir kompost karışımı elde edilir. Solucan gübresi, solucan humusu veya solucan dışkısı olarak da adlandırılan vermikompost organik maddelerin solucanların bünyesinde parçalanması ile üretilen son ürünüdür. Bu gübrede kirletici maddelerin daha düşük seviyelerde olduğu ve bitki besleyici maddeleri içeriğinin vermikompost işlemine sokulan orijinal organik malzemelerdekinden daha çok olduğu gösterilmiştir.

Solucans  %100 Organik Gübre gerçekten de maksimum seviyede solucan gübresi içeren vermikompost materyalidir.

Solucans  %100 Organik Gübre organik sebze ve meyve üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. En dikkat çekici etkileri arasında organik olarak yetiştirilen ürünlerin hem miktarında hem de kalitesinde elde edilen ciddi artışlardır.

Solucan gübresi bitki besin maddeleri, eser mineraller ve büyüme arttırıcılar bakımından son derece zengin bir karışımdır, toprağa karıştırılan gübre kök bölgesindeki mikrobiyolojik faaliyeti artırır. Solucan gübresi bitki büyümesini diğer doğal ürünlerden kat kat fazla teşvik eder, toprağın su tutma kabiliyetini iyileştirirken kök çürüklüğü gibi kök hastalıklarını da engeller.

Solucan gübresindeki humus topraktaki toksinleri, zararlı mantar ve bakterileri temizler. Bu özellikleri nedeniyle Solucan Gübresi bitki hastalıklarıyla mücadelede de yararlı bir üründür.

 

Solucan gübresinin en güzel özelliklerinden birisi de diğer gübrelerin aksine bitkilere zarar verme riski söz konusu olmadan dilediğiniz kadar kullanabilmenizdir.

Diğer hayvan gübrelerinin ve kimyasal gübrelerin aksine Solucans  %100 Organik Gübre bitkiler tarafından kolayca ve neredeyse anında topraktan emilir.

Vermikompost toprağa yavaş yavaş salınarak daha uzun bir süre boyunca bitkilere besleyici maddeleri sağlar!

Solucan gübresinin doğa açısından bir başka yararı da organik atıklardaki ağır metalleri yapısında hapsetmesidir, bu da bitkilerin bu kimyasalları ihtiyaç duyduğundan daha fazla almasının önüne geçer. Bu tip bileşikler, bitkiler bunlara ihtiyaç duydukça serbest bırakılır.

Bitkilerde, sebze ve çiçeklerde küçük bir miktar kullanılması yeterlidir; çünkü solucan gübresinde bulunan humik asit düşük konsantrasyonlarda bile bitki büyümesini teşvik edebilmektedir. Humik asit topraktaki mikro flora popülasyonunun gelişimini de uyarır.

Yapılan testler koyu renkli ve zengin bir dokuya sahip solucan gübresinde azot içeriğinin sıradan toprağa göre 5 kat, fosfat miktarının 7 kat, potasyum miktarının 11 kat, magnezyum miktarınınsa 3 kat fazla olduğunu göstermiştir. Solucan Gübresi en hassas bitkilere bile doğrudan uygulanabilir, bitkilerin yanmasına neden olmaz.

Kesinlikle kullanılabilecek en iyi toprak şartlandırıcısıdır. Bahçenizin her yerinde kullanabilirsiniz! Tamamen kokusuzdur, %100 organiktir! İç mekan bitkilerinin yanı sıra bahçecilikte de kullanılabilir.

– Toprağın yapısını iyileştirir.

– Kuraklık direncini artırır.

– Toprağın nem tutma kabiliyetini artırır, sulama maliyetini önemli ölçüde azaltır.

– Fosfata duyarlı bitkilere tatbik edilebilir.

– Yararlı mikrobiyolojik aktiviteyi teşvik ederek, bitkilerin sağlığına katkıda bulunur.

– Seralarda, göletlerde ve lagünlerde alg gelişiminin önlenmesine yardımcı olur.

– Yer altı sularının kirlenmesine neden olmaz.

– Topraktaki karbon miktarını düşürür, azot miktarını artırır.

– Çocukların ve evcil hayvanların etrafında kullanımı tamamen güvenlidir.

– Hiçbir zararlı kimyasal içermez.

– Kesinlikle toksik madde içermez.

– Diğer hayvan gübrelerinin aksine ne kadar taze olursa olsun bitkilerinizi asla yakmaz.

– Topraktan toksinlerin, zararlı bakterilerin ve mantarların temizlenmesine yardımcı olur.

– Aşırı pH seviyelerini önlemeye yardımcı olur.

– Solucan gübresinde bulunan bitki besinlerinin miktarı sıradan saksı toprağındaki besin maddelerinin 6 katı kadar olabilir.

– Solucanlar doğal bir filtre görevi görerek kirleticileri ve kimyasalları temizlemektedir, solucan gübresi %100 organiktir.

– Solucans  %100 Organik Gübre tarlalarda, bahçelerde, seralarda ve iç mekan bitkilerinde kullanıma uygun, doğal dengeye, yüksek mineral ve besleyici madde içeriğine sahip mükemmel bir organik doğal gübredir.

Kasgub.com

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.