Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

Nedir Bu “Kompost” Dedikleri?

Geçmiş yıllarda ama ne yapacağımızı bilemediğimizden ama çaresizlikten ama bilgisizliğimizden, yakıt olarak kullandığımız, boş alanlarda kendi haline bıraktığımız büyükbaş hayvan gübresinin geri kazanımı konusunda “Kompost” un giderek artan bir ilgiyle adından bahsettirmesini memnuniyetle takip ediyoruz. Bununla birlikte, bu durumu fırsat bilip, kompost ile uzaktan yakından ilgisi olmayan; biraz toprak, biraz büyükbaş hatta bazen de küçük baş hayvan gübresinin karıştırılarak, kompost adı altında paketlenip satılmaya çalışıldığını da tanıklık ediyoruz.

 

Kompost, belirli şartların sağlanması halinde organik esaslı atıkların anaerobik (oksijensiz) ya da aerobik (oksijenli) fermantasyonu (biyobozunumu) sonunda elde edilen nihai ürüne verilen isimdir.

 

Aerobik fermantasyon, organik atıkların doğada kendi haline bırakılması halinde yaklaşık 1,5-2 yıllık bir süreçtir. Bu süre boyunca karbon ve azot bağları kırılır. Nihayetinde homojen olup olmadığı tartışmaya açık bir ürün elde edilir.

 

Bu yöntemde tartışmaya açık olmayan kısım ise bu ürünün hijyenik olmadığıdır. 05.03.2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kompost Tebliği’nde (Bölüm 3., Madde. 11, 5. Bend) hayvansal atık kullanılması halinde hijyenizasyonun sağlanması şu şekilde tanımlanır:

 

“Hayvansal atık kullanılması durumunda, kompostlaştırma ünitesinde 70 oC sıcaklığın en az 1 saat boyunca kesintisiz olarak sağlanması ve sağlandığının belgelenmesi veya tesiste 1 saat 70 oC sıcaklığın uygulanacağı hijyenizasyonun ünitesi şartı aranır. “.

 

Günümüzde konvansiyonel ekipmanlara oranla daha teknoloji yoğun sistemlerin kullanılarak gerek fermantasyon süresini haftalarla ölçülebilecek seviyelere indirmek, gerekse de hijyenizasyon şartlarını sağlamak ve bunu uluslararası kabul edilebilir şekilde belgeleyebilmek mümkündür.

 

Ayrıca, unutulmaması gereken bir diğer noktada paketleme şartlarıdır. Paketleme işlemi için olgunlaşma sürecinin tamamlaması ve nihai ürünün nem içeriğinin 20% altında olması gereklidir.

 

Sonuç olarak her çürüme kokan materyal kompost olmadığı gibi, her kompost da hijyenik değildir. Üreticiler olarak: uygun ekipmanın seçilmesi, konusunda uzman ve uluslararası güvenilirliği bulunan tedarikçilerle çalışılması, tüketici olarak da; satın aldığımız ürünün bu şartlara uygun olup olmadığını anlamak için bir iki basit sorunun sorulması söz konusu fırsatçıların önünün kesilmesi ve bu işi hakkıyla yapan kişilerin gereken değeri görmesi için önemlidir.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.