Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

Maliyet Hesaplaması

Solucan gübresi üretimi devlet desteği alabileceğiniz gibi, maliyetin tamamını kendi birikimlerinizle de sağlayabilirsiniz. Şimdi sizlere kapalı alan, yem, solucan alımı vb. Bölümlere ayırarak bir fizibilite çalışması yapacağız ve çiftlik kurulum maliyetini hesaplayacağız.

 

  • Kapalı alan yatırımın yapılacağı bölgeye ve girişimcinin isteğine göre değişiklik göstereceğinden net bir rakam vermek doğru olmayacaktır.
  • 000 solucan ile üretime başlamak isteyen girişimcilere 10 metrekareden oluşan bir alan yeterli olacağından 1.000 TL gibi bir maliyet söylenebilir. Elbette üretimine başlanacak solucan adedi arttıkça, alan maliyeti de artış gösterecektir. Verdiğimiz maliyetler minimalize edilmiş şekildedir.
  • 000 adet solucan 10.000 TL’den satılmaktadır. 10.000 TL de solucan için yatırım yapıldığında yaklaşık olarak 30.000 TL kapalı alan ve solucan alımı için gereken maliyettir. Personel giderleri, yem gideri, şirket kuruluşu, gerekli belgelerin hazırlanması vb gibi faktörler de göz önüne alındığında 50.000 ile 75.000 TL arası bir rakamla başlangıç için solucan gübresi üretim çiftliği kurulabilmektedir.
  • Ufak bir işletme kurmak girişimcilerin maddi kayıplara uğramasına engel olacağından işi yavaş yavaş büyütmek mantıklı bir davranış olacaktır. En azından girişimciler bu alanda başarılı olamayacaklarını düşündüklerinde büyük maddi sıkıntılara da düşmeyecektir.

 

Son olarak solucanların nasıl beslndiğinden ve ne kadar gübre üretimi sağladıklarından bahsedelim. Taze sığır gübresi, solucanların beslenmesi için oldukça önemli bir materyaldir. Kompost (Mama) yapımı için farklı materyaller de kullanılabilmektedir. Bunlar; ot, çimen, mısır sapı, koçan yaprakları, talaş, kağıt, fıstık, fındık, buğday, çay posası, yumurta kabuğu, pancar yaprağı, mutfak atıkları, sebze ya da meyve kalıntıları gibi materyallerdir. Bunlar dışında pek çok malzeme de kompost yapımında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.