Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCANI HAKKINDA HER ŞEY

          Kırmızı Kaliforniya solucanı dışkısı sayesinde bitkiler için gübre olur ve onların bu gübre sayesinde büyümesini sağlayan bir canlı türüdür. Solucanlar, normal bir günde kendi ağırlıklarının tam 2 katı kadar yem tüketirler. Solucanlar ortalama 3-4 ay da kendi büyüklüklerinin 2 katına ulaşırlar. Bu büyümede çevresel faktörler çok önemlidir. Ortam ne kadar büyümesine elverişli olursa popülasyonun artması o kadar kolaylaşır. Bu da demek oluyor ki gübre üretiminin de artışı sağlanır.

 Kırmızı Kaliforniya solucanlarının faydaları nelerdir?

Kırmızı Kaliforniya solucanı faydaları ise oldukça fazladır. Almanya da uygulanan bu işlem fırınlamadan kullanılırsa insan sağlığı açısından zarar teşkil etmektedir. Uygulanan bu işlem kimyasal gübreden çok fazla pahalı olmasına rağmen elde edilen bu gübre 0 doğayla uyumlu hale geliyor. Bu solucanların dışkılarında bitkiler için fayda sağlayan enzimler, antibiyotikler, vitaminler, büyüme hormonları ve humik maddeler vardır. Bu solucanlar bitkisel ve hayvansal maddelerle beslenerek dışkılarıyla organik gübre üretimini sağlar.

 

Oluşturulan bu gübreler siyahi bir renktedir ve kokusu normal gübreler gibi ağır olmamakla birlikte diğer gübrelerden daha fazla bitkilere fayda sağlamaktadır. Ayrıca belirtilmelidir ki bu solucanların oluşturduğu gübreler hastalık yapmaz ve ağır metaller içermez. Bu gübre sayesinde çiftçilerin ürün verimlerini artırarak mahsulden daha fazla kar etmesini ve ekilen ürünlerin erken toplanılmasını sağlıyor. Çiftçiler için önemli olan şey zaten ekilen ürünlerin verimliliği ve erken yetişmesidir. Bunların olabilmesi için de gübreye ihtiyaç vardır.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.