Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

Kaliforniya Solucanlarının Maruz Kalabileceği Hastalıklar Nelerdir?

Kırmızı Kaliforniya Solucanları doğadaki diğer canlılardan farklı olarak, neredeyse hastalıklara hiç yakalanmayan canlılardır fakat sadece yanlış besleme sonucu verilen mamanın fazla asidik olması ve onu oluşturan çürümüş yiyeceklerin tüketilmesi dolayısıyla protein zehirlenmesine maruz kalabilir. Solucanlar asidik olan mamayı yemeleri sonucu, bağırsaklarında sıkışan  gazlar vücutlarında  hava dolu şişkinlikler yaratır. Bir solucan protein zehirlenmesine maruz kaldığındaki görüntü resimde görüldüğü gibi,  şişmiş bölümler ile aralarında sıkışan veya daralan bölümler şeklinde oluşur. Ortaya çıkan desen, bir dizi boncuk şeklindedir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının protein zehirlenmesine yakalanmasının en büyük sebebi, eğer meyve sebze atıkları ağırlıklı besleme yapıyorsanız, aşırı beslemek ve buna bağlı olarak bulundukları ortamı asidik hale getirmek diyebiliriz. Kaçınılması gereken diğer bir konu narenciye türü bol asit içeren yiyeceklerden mama olarak verilmemesidir. Solucan besleme kabınızda ölümlerin olduğunu, renksiz veya parçalanmış solucanların olduğunu gördüğünüzde, protein zehirlenmesi yaşanma ihtimaliniz yüksek demektir. Bir şeylerin olumsuz gittiğini fark ettiğinizde hemen yapılması gereken solucanlara sıfırdan yeni bir besleme kabı oluşturmak olmalıdır, yeni bir besleme kabı oluşturamıyorsanız ilk yapmanız gereken solucan yataklarının ve solucan mamasının ph seviyesini nötr bir seviyeye çekmek  için toz haline getirilmiş kalsiyum içeren yumurta kabukları ve karbon içeren karton parçaları ile desteklemektir. Solucanların solumakta olduğu hava problemin bir parçasıdır, bundan dolayı  ilk olarak solucanlar biraz temiz hava alması gerekir solucan besleme kabında ki  kompostu çevirerek yatakları hafifçe havalandırmakta yarar vardır.

 

Kırmızı Kaliforniya Solucanları protein zehirlenmesine yakalandığı zaman derilerinin çok ince olması sebebiyle çok çabuk eriyip yok olurlar, geç farkına varıldığında solucanların hepsini kaybetmiş olabilirsiniz. Solucanların bulunduğu ortamın asidik olup olmadığını anlamanın en önemli ipucu belirtisi aşırı pis koku oluşmasıdır. Ayrıca basit bir ph ölçer cihazı ile ortamın ph seviyesini ölçebilirsiniz. Olması gereken değer 6,5-7,5 arasında olmalıdır, nötr değeri 7 dir. Solucanların en çok sevdiği ortam ph seviyesinin nötr olduğu değerdir. Ayrıca solucanları daha çabuk tüketmelerini sağlamak için  küçük parçalara ayrılmış atıklarla azar azar beslemeye özen gösterilmelidir. Solucan besleme kabınızda ki oksijen akışını sağlamak için haftada bir hafifçe havalandırmanın da faydası vardır.

Kırmızı kaliforniya solucanlarının ayrıca fermente işlemi tam olarak tamamlanmamış yani hala yanma işlemi devam eden, dolayısıyla yüksek ısı yayan kompost ile fazla beslenmesi de solucanlara kaçma alanları yok ise zarar verebilir, bundan dolayı özelikle hasat işlemi yapıldıktan sonra solucanları yeni yataklarına yerleştirmeden yataklık olarak karton atıkları kullanmak fazla nemlendirme sonucu suyu çekmesi adına fayda sağlayacak. Ayrıca  bir miktar solucan gübresini yatak olarak kullanmak olumsuz bir durumda solucanları kaçabileceği alan oluşturmak adına fayda sağlayacaktır.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.