Türkei +0905327350022 Deutschland +04915772542054

Biyogaz tesisi nasıl çalışır?

Biyogaz, ısınma ve enerji elde etmek maksadı ile kullanılan bir tür yanıcı bir gazdır. Biyogaz; doğalgaz ve yanıcı diğer gazlardan farklı olarak hayvansal ve bitkisel, hammaddelerin işlenmesi sonucunda elde elde edilir.Bu organik hammaddelere biyokütle denir.

Hayvan besiciliğinde çiftliklerinde oluşan hayvan dışkıları, gıda sanayii atıkları, bozulmaya uğramış bitkisel ürünler (pazar yeri atıkları), mısır veya pancar gibi yüksek enerji içeren bitkiler , yağlar kısaca her türlü biyolojik ürün ve atıklar, biyogaz tesislerinde substrat olarak kullanılabilir.

Biyokütlenin Biyogaz tesislerinde işlenmesi sonucu temelde üç çeşit çıktı alınır.

1- Elektrik enerjisi

2- Isı

3- Organik gübre

Biyogaz tesisinin çalışması aşağıdaki şekildedir :

Biyogaz tesisinin konumu çok önemlidir. Tesise olabildiğince yakın noktalardan ve mümkün olan en ucuz maliyetle temin edilen gübre ve diğer organik materyaller öncelikle homojen olarak karıştırılır. Karışım içindeki inorganik malzemeler (taş, metal, plastic vb) ayrıştırılır ve karışım mümkün olduğunca fiziksel ve hücre bazında parçalanarak ufalanır ve çürütücü tanklara beslenir.

Bakteriler ve diğer bazı mikro organizmalar kullanılarak çürütücü içindeki biyokütle ayrıştırılırak fermente edilir. Fermantasyon sürecinin nihai ürünleri olarak, oksijen, metan (% 45-70) ve karbon dioksit (% 25-55) oluşur.

Biyogazın kalitesi biyogaz içerisindeki metan oranına bağlıdır. Oluşan biyogaz kojenerasyon ünitesinde (gaz jeneratörlerinde) yakılarak elektrik enerjisine dönüştürülür. Üretilen elektrik ya lokal alanda kullanılır veya elektrik şebekesine verilir.

Biyogazın yanması sırasında oluşan ısının tesis yakınındaki konutlarda veya sera ısıtılmasında, saman kurutulmasında, süt soğutulmasında veya ahırların iklimlendirilmesinde kullanımı mümkündür. Tesis yatırımının kısa sürede geri gönmesi, her iki çıktının da (elektrik ve ısı) kullanılmasına bağlıdır.

Fermantasyon artıkları ise biyogaz tesisinden elde edilen diğer bir ürün olarak, tarım işletmecisine yüksek kaliteli gübre olarak satılabilir. Ham haldeki sıvı veya katı çiftlik gübresine kıyasla fermantasyon artıkları, bitkiler tarafından daha rahat emilir. Ayrıca biyogaz üretim süreci sonucunda elde edilen sıvı gübre, ham çiftlik gübresine oranla daha az yakıcı ve genelde kokusuzdur. Hastalık oluşturucu bakteri ve parazitler de üretim sürecinde büyük oranda yok

There are 2 Comments

muhsin kullanıcısının resmi

organik gubre satisiniz mevcutmu,kilosu ne kadar bilgilendiriseniz sevinirim

ismail kullanıcısının resmi

Evet muhsin bey organik gubre satisimiz mevcut,telefon numarmizdan ulasabilirsiniz,daha detayli bilgilendiririz.iyi gunler dilegi ile

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.